hikayemiz

“Kadına yönelik her türlü şiddete hayır!” diyerek, 1998 yılında yola çıktık.

Danışma merkezi görevimize ilk olarak 2004 yılında Adana Büyükşehir Belediyesi’nin giderlerini karşıladığı mekanımızda  başladık. 2015’te taşındığımız mekanımızda da danışma merkezi görevimizi sürdürüyoruz.

1998’den beri okul, halk eğitim merkezi, toplum merkezi ve mahallelerde kadınlara farkındalık eğitimleri verdik. Yüzlerce kadına danışmanlık yaptık. Eğitim çalışmalarımız ile binlerce kişiye ulaştık ve  6284 numaralı "ailenin korunması yasası"nı (eski haliyle 4320 nolu yasayı) anlattık.

2006 yılında Adana Büyükşehir Belediyesi’nin yapıp Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na devrettiği sığınak ile akabinde açılan diğer 3 sığınağın açılmasında ve döşenmesinde AKDAM’ın da emeği var.

Sığınak çalışmalarımızı valilik ve SHÇK’le protokoller yaparak gerçekleştirdik.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı toplantılarına sürekli davet edildik. Bilgi ve deneyimlerimizi katılımcılara aktararak baskı gücü oluşturmaya çalıştık.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Şiddet Önleme İzleme Merkezi (ŞÖNİM) il koordinasyon toplantılarında davetli olarak deneyimlerimizi paylaştık.

Adana’nın duyarlı polis gücü açısından şanslı bir il olduğunu söyleyebiliriz. Başvuran kadınlara “kocandır döver de, sever de” demeyip, onların sorunlarıyla ilgilenmek gerektiğini bilen polis memurları olması için çalışmalarımız oldu.

Adana Emniyet teşkilatı ve Adana Barosu ile ilişkilerimiz ve çalışmalarımız sürüyor.

Emniyet müdürlüğünün daveti ile, Adana Barosu ile beraber 13 karakolda 2 yıl arayla eğitimler gerçekleştirdik.

2009’da Adana Emniyet Müdürlüğü'nün isteği üzerine Adana Polis Evi’nde 500 emniyet yetkilisine, kadına yönelik şiddet ve önelenmesi ile ilgili seminerler düzenledik.

Ülkemizde yapılan Kadın Kurultayları’nın ana bileşeniyiz.  Kadın Kurultayları 2009 ana kurultayı ile 2012 ara kurultayı ilimizde gerçekleşti; sorunlara hep birlikte çözüm aradık.

Aynı zamanda Kadın Koalisyonu, Şiddete Son Platformu, Avrupa Kadın Lobisi, Cinsel Şiddeti Önleme gibi  örgütlerin katılımcı üyesiyiz.

Merkezimizde gönüllülük esasıyla çalışılıyor. Hafta içi her gün saat 10:00-16:00 arasında  gönüllü olarak çalışan ve danışmanlık eğitimleri almış arkadaşlarımızla başvurulara yanıt veriyoruz. Gerektiğinde
gönüllü avukat, psikolog, ve sosyal hizmet uzmanı arkadaşlarımızın desteklerini alıyoruz.

Bize destek olan tüm destekçi ve gönüllülerimiz ile kamu kuruluşlarına teşekkürlerimizi sunuyoruz.